Yeni Başlayanlar için Borsa İşlemleri

Borsada işlemlerini yeni yapacak olan yatırımcılar, bazı durumları gerçekleştirdiklerinde piyasanın onları üzmesine izin vermez. Borsada işlem yapmak çoğu yatırımcıları korkutmaktadır. Bunun sebeplerinin en başında ise yatırımcıların borsa için gereklilikleri yapmamasıdır. Hâlbuki borsa öyle gelişi güzel girilerek işlem yapılacak bir piyasa değildir. Risklidir ve işlemlerde ciddiyet, özveri, çaba ve disiplin ister. Bu sebeple borsada işlem yapabilmek için öncelikle kendinizi hazırlamanız gereklidir. Bunun ilk aşaması psikolojinizi ve kendinizi hazırlamanızdır. Piyasanın size sağlayacağı bütün durumlara karşı hazırlıklı olmanız gereklidir. Borsa yatırımcılarının dikkat etmesi gereken durumlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz tıklayın.

Kendinizi ve psikolojinizi hazırladıktan sonra piyasa içerisinde işlem yapabilmek için borsayı öğrenmeniz gereklidir. Bunun içinde borsa için hazırlanmış eğitim modellerinden faydalanarak, bilgilendirmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle piyasa içerisindeki pozisyonlarınızı, bilinçli bir yatırımcı olarak açabilirsiniz. Bu eğitimler piyasayı öğrenmeniz, içerisinde ne tür işlemler yapabileceğiniz ve pozisyonlarınızı nasıl yaratacağınızı öğrenmeniz amaçlanmıştır. Ayrıca piyasa içerisinde yapacağınız yatırımlarınızda, fiyatların belirlenmesinde ciddi oranda yardımcı olan temel ve teknik analiz yöntemlerinin de nasıl kullanılacağını öğrenirsiniz.

Borsa Eğitimi Nereden Alınır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Piyasa içerisinde, yatırımlarına yeni başlamak isteyenlerin kullanmasını önerdiğimiz demo hesaplar mevcuttur. Bu hesaplarda yatırım işlemleri yaparsınız ve kendinizi geliştirirsiniz. İsminden anlaşılacağı gibi demo hesaplar deneme niteliğindedir ve yatırımcıyı kesinlikle riske sokmaz. Çünkü içerisinde yapılan işlemler sanal paralar ile gerçekleştirilir. Hem piyasa koşullarının güncel olması hem de işlemlerin sanal paralar ile gerçekleşmesi yatırımcılar için büyük bir avantajdır. Burada edineceğiniz deneyimleriniz, piyasanın içerisinde yer aldığınızda büyük oranda size fayda sağlayacaktır.

Borsa işlemlerinizin kaliteli olması için yapmanız gereken diğer durum ise temel ve teknik analizlerini kullanabilmek için veri oluşturmadır. Temel analiz yönteminde kullanılan, ekonomik durumlar yatırım fiyatları konusunda oldukça önemlidir. Küresel bazda yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmeler fiyatlara etki etmektedir. Bunun yanında dünya ekonomisine yön veren ülkelerin merkez bankalarının açıkladığı faiz oranları, beklentileri ve politikaları da fiyatlar üzerinde hareketlenmeye sebep olmaktadır. Ayrıca yatırım araçlarının kendi özelliklerinden dolayı farklı araştırmalarda önemlidir.

Hisse Senedi Fiyatları Nelerden Etkilenir?
Bilgilenmek için Tıklayın.

Örneğin; tarım ürünleri için kuraklık, hava durumu, kıtlık gibi durumlar önem arz etmektedir. Dövizler için işlem yapılan paritelerin sahibi ülkeler arasındaki ilişkiler değişikliğe sebep olabilmektedir. Piyasa içerisinde işlem yoğunluğu fazla olan hisse senetlerinde de, yatırım yapmayı planladığınız şirketin geçmiş verileri araştırılarak, şimdiki durum üzerinden gelecek yatırımlarının hangi sonuçlar doğuracağını tahmin etmeniz gereklidir. Teknik analizler içinde kullanacağınız grafikler, formasyonlar, analiz yöntemleri ve sayısal veriler önemlidir. Bunlar sayesinde elinize daha somut ve gerçeğe yakın veriler ortaya çıkar. Bu sayede de işlemlerinizi yaparken gerçeğe yakın sonuçları, büyük oranda tahmin edersiniz ve piyasanın sizi üzmesine izin vermezsiniz. Bu sebeple aldığınız eğitimlerin borsada nasıl işlem yapacağınızı öğretmesinin yanında, analiz yöntemlerini de öğretmesi başarınızın katsayısını oldukça üst seviyelere taşıyacaktır.

Borsa piyasasında işlemlerinizi seanslar aralığında ve bir aracı kurum sayesinde gerçekleştirirsiniz. Bundan dolayı işlemlerinizi yaparken seans saatlerine dikkat ederek, kaçırmamanız önemlidir. İşlemleri yapacağınız aracı kurumada güven duymanız gereklidir. Çünkü sizin emirleriniz piyasaya aracı kurumlar iletir. Bu işlemlerin doğru bir biçimde iletilmesi, yatırımcılar açısından önemlidir. Piyasa ile aranızda oluşan bağı düzgün bir şekilde sağlanmasını, güvenli bir aracı kurumu seçimi yaparak gerçekleştirirsiniz. Bunun içinde Borsa İstanbul internet sitesine girerek güvenli aracı kurumu listesinden birini seçebilirsiniz. Borsa içerisinde dikkat etmeniz gereken durumlar hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Piyasa içerisinde oluşan fiyatlar arz ve talep eşliğinde gerçekleşir. Bu arz ve talebin etkilendiği durumlarda temel analizde bahsettiğimiz piyasada oluşan değişimlerdir. Bu değişimler yatırımcılar üzerinde farklı etkiler yaratır ve her yatırımcı kendi stratejileri doğrultusunda pozisyonlarına karar vererek emirlerini aracı kuruma iletir. Emirlerin, piyasada toplanma süresi bittiğinde açılış fiyatları belirlenir. Böylelikle alıcı ve satıcıların emirleri karşılıklı olarak işlem görür. Bu durumda da işlemleriniz gerçekleşir ve siz takibini yapmaya başlarsınız. İşlemlerinizi takip etmeniz oldukça önemlidir. Piyasa içerisinde yatırımlar genelde uzun vadede yapılır. Kısa vadeli yatırımlar piyasa içerisinde deneyim seviyesi oldukça yüksek, çok fazla işlem gerçekleştirmiş, analiz yöntemlerini kullanmayı iyi bilen ve piyasa hakkında bilgi sahibi yüksek yatırımcılara önerilir. Yani başlayan yatırımcılar için kısa vadede işlem yapmak büyük bir risk içerir.

Yeni başlayan yatırımcıların yapması önemli olan diğer bir seçenek ise portföy oluşturmalarıdır. Bu portföy oluşturma konusu da risklerin dağıtılması için gereklidir. Oluşturduğunuz bir yatırım grubu içerisinde, işlem yapmayı planladığınız teminatınızı bölüştürür ve risk oranını araçlar üzerinde dağıtmış olursunuz. Bu durumda yatırım araçları arasında kazanç – kayıp dengesinin oluşmasına sebep olur. Portföy oluştururken içerisine alacağınız yatırım araçlarını ilgi alanlarınıza göre belirlemeniz, takibinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Anlık Borsa Takibinin Önemi Hakkında Bilgi Sahibi Olmak için Tıklayın.

Sonuç olarak; piyasa içerisinde yatırımlarına yeni başlamak isteyenler, piyasayı tanıyarak kendilerine belirledikleri stratejiler doğrultusunda disiplinli ve özverili işlemler yapması önem taşımaktadır. Bu işlemlerinizi gerçekleştirirken, riskinizi azaltmak içinde araştırmalar, analiz yöntemleri ve yatırım grubu seçeneklerini kullanırsanız, uzun vadede yatırımlarınızda gelir sağlamanız kaçınılmaz olabilir.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn