Euro Yatırımı

Euro Yatırımı

Euro diğer para birimleri ile karşılaştırıldığında, finans piyasalarına yeni giriş yapmış olduğu belirtilebilecek bir para birimi olmasına karşın, gelinen konumda dominant ülkelerin para birimi olması nedeni ile oldukça güçlü bir yapıya ulaşmış ve küresel anlamda major para birimlerinden birisi haline gelmiştir. Forex piyasasında oldukça cazip fırsatlar altında işlem görmektedir. Euro hakkındaki detaylı bilgilere gelin hep birlikte bakalım:

Euro uzun bir planlama süreci sonrasında, Dolar’ın küresel ekonomide ki fiili üstünlüğünü sonlandırmak amacı ile oluşturulmuş bir para birimi olması nedeni ile, piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren özellikle 2008 yılına kadar yatırımcılarına yüksek kar oranları sunmuş, daha sonra küresel resesyon dönemine girilmesi ve Avrupa’da 2011 – 2012 yılları arasında uygulanmak durumunda kalan resesyona sebebiyet veren ekonomi politikaları nedeni ile değer artışı ivmesinin düştüğü gözlemlenen bir süreç geçirmiştir.

Günümüzde Euro aracılığı ile gerçekleştirilen standart yatırımların reel getirisinin oldukça düşük olduğu gözlemlenmektedir. Bu durumun öncelikli nedeni küresel ticarette ki büyüme oranlarının önemli ölçüde düşmüş olması ve Avrupa Birliği ekonomisinin çizdiği istikrarsız tablodur.

Euro, Amerikan Doları döviz kuru hareketleri incelendiği takdirde gözlemlenebileceği gibi parite 2008 yılından sonra daralan bir band aralığı içerisinde hareket etmekte bu nedenle yüksek oranlarda değer artışı yaşayamamaktadır. Bu durum Euro aracılığı ile yatırım gerçekleştirmek isteyen yatırımcıları finans piyasalarına yönlendirmiş ve yatırımcılar burada kullanan sistemler nedeni ile Euro’nun son 5 yılda belirli bir band aralığı içerisinde hareket eden fiyat değişimleri üzerinden kar elde etme imkanına sahip olmuştur.

Bu anlamda uzmanlar tarafından standart yatırımlarda etkin bir yatırım aracı olarak gösterilmeyen Euro, finans piyasalarında yatırımcıların kısa ve orta vade trend değişimleri ile kar elde etmeyi amaçladığı bir yatırım aracı konumundadır.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn