Dövize mi yoksa Altına mı Yatırım Yapmalı?

Dövize mi yoksa Altına mı Yatırım Yapmalı?

2013 yılında meydana gelen altın düşüşleri sonrasında altın güvenilir liman olma özelliğini bazı yatırımcılara göre kaybetti. Bunu dile getiren ünlü yatırımcılar her şeye rağmen yine de altına yatırım yapacaklarını söylediler. Bazı yatırımcılar ise altına yatırım yapmaktan kaçındıklarını belirttiler. Düzensiz fiyat hareketleri ile kayıp – kazanç bölgesi arasında gidip gelen altın fiyatları yatırım konusunda kafa karıştırmaya devam ediyor.

Altın yatırımcılar düzensiz gidişat nedeniyle likiditeye yani para birimlerine dönüş yaptılar. Bilindiği gibi altın uzun vadede yüksek kazançların elde edilebildiği bir yatırım aracıdır ve düzensiz fiyat hareketleri buna engel olmaktadır. Altına yatırım tarihi boyunca bu tarz değişiklikleri görmüştür. 1980’li yıllarda da parasal sistemi geçilmesi ile birlikte altın değer kaybederek döviz yatırımları değer kazanmıştır. Daha sonra parasal sistemde meydana gelen sorunlar neticesinde altın standardına geri dönüş yaşanmış altın tekrardan değer kazanmıştır.

Altına yatırım genel olarak para birimlerine güvenin azaldığı zamanlarda yoğun talep görmektedir. Para birimlerine güvenin azalmasının nedeni ise; ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi krizlerdir. Faiz oranlarının, enflasyonun yükselmesi tüketicilerin alım gücünü zayıflattığı için para birimlerine güven azalır ve para birimleri değer kaybeder. Altın ise ülkelerin merkez bankalarının elinde her daim rezerv olarak bulunduğu için güvenli olarak benimsenmiştir. Altına olan yoğun talepte altın fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır.

2013 yılında meydana gelen altın düşüşlerinin birinci nedeni ise ABD ekonomisinin iyileşme sinyalleri vermesidir. ABD ekonomisinde meydana gelen iyileşme sinyalleri sonrasında Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben S. Bernanke teşvik alımlarının azaltılabileceği yönünde konuşma yaptı ve Dolar Endeksi’nde yükselişler meydana geldi. Dolar Endeksi, ABD’nin 6 önemli ticaret ortağının para birimlerine karşı doların değerini gösteren endekstir. Doların güç kazanması ile altının düşmesine neden olmuştu. Bunun nedeni altının finans piyasalarında Amerikan Doları üzerinden işlem görmesidir ve altın ile dolar arasında ters orantılı bir ilişki söz konusudur.

2013 yılında doların güçlenmesine ek olarak hisse senedi piyasasının da ralli yapması altına olan talebin düşmesine neden oldu. Hisse senetleri ve dolar, altın ile ters orantılı bir ilişkiye sahiptir. Dünyanın en büyük altın tüketicileri olan Çin ve Hindistan’ın da etkileri ile altında sert düşüşler meydana gelmiştir.

Nisan ayında 12 yıllın boğa piyasası hakimiyetinden çıkarak ayı piyasası hakimiyetine giren altın ile Forex piyasalarında kazançlı işlemler gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda kısa vadeli yatırım yapma yeteneğine sahip yatırımcılar içinde altın kazançlı yatırım aracı olabilir.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn