Dolar Yatırımı

Dolar Yatırımı

Buna karşın Dolar aracılığı ile gerçekleştirilen yatırımların başarılı olarak tanımlanabilecek şekilde kazanç getirmesi, günümüzde önemli ölçüde işlemin gerçekleştirildiği yatırım platformuna bağlıdır. Oluşan bu durumun başlıca nedenleri arasında, dünya ekonomik düzenin belirli bir ölçüde netleşmiş olması ve gelişen teknolojik alt yapının döviz kuru değişimlerini anlık olarak gerçekleştirmeyi mümkün kılmasıdır.

Bu durumunun bir sonucu olarak, günümüzde dolar aracılığı ile gerçekleştirilecek, standart bir yatırım yatırımcıya reel bir kazanç imkanı sunmamaktadır. Özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde fiziki olarak gerçekleştirilecek bir Dolar yatırımı, Doların maksimum koşullarda değer kazanması durumunda bile, enflasyon oranları nedeni ile yatırımcıya oldukça az sayılabilecek bir miktarda kar getirmektedir.

Aslında küreselleşme sürecinin önemli bir adımı olarak ortaya çıkan bu senaryo sonucunda, sermayelerini dolar aracılığı ile değerlendirmek isteyen yatırımcılar, yatırım aracını farklı yatırım platformlarında kullanma yoluna gitmişler ve sermayelerini küresel finans piyasalarında değerlendirmeye başlamışlardır. Ülkemizde de küresel finans piyasalarına karşı giderek artan bir talep mevcuttur. Oluşturulan sistemler ve günümüzde finans piyasalarına ilişkin denetimlerin nitelikli bir şekilde gerçekleştirilmesi, finans piyasalarında yer almayı oldukça güvenli kılmaktadır.

Küreselleşen ekonominin somut bir örneği olma özelliği gösteren bu pazarlarda gerçekleştirilen işlemler, yatırımcılara parite ve emtialarda yaşanan ufak değişimlerden yüksek kar oranları elde etme fırsatı sunmaktadır. Oluşturulan sistemin bir sonucu olarak yatırımcı küresel finans piyasaların risk oranlarını kendi belirleyebilmekte, ülkemizde kaldıraçlı alım satım işlemleri olarak adlandırılan uygulamalar sayesinde, sermayesinden en yüksek şekilde verim alabilmektedir.

Bu bağlamda günümüz ekonomik koşulları içerisinde dolar yatırımının, küresel finans piyasaları üzerinden, konu ile ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olarak gerçekleştirilmesi yatırımcının yüksek oranlarda kar elde ederek, sermayesinden en yüksek şekilde verim alabilmesi için öncelikli şart olarak yorumlanabilir.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
  • Hasan Şimşek

    Dolar ile yıllardır işlem yaparım hep kazançlı çıktım. Güzel yazı teşekkürler.