Borsada Fiyatlar Neden Dalgalanır?

Borsa, canlı ve fazlası ile aktif bir sistemdir. Güncel, siyasi, sosyal, ekonomik ve jeopolitik tüm olaylardan etkilenen ve bu etkilerin de fiyatlara yansımasından kaynaklana bu canlılık, yatırımcıların çok daha dikkatli ve bilgili olmalarının gerekli kılıyor. Borsa; dünyanın global etkilerini olumsuz bir halde kendi içerisine çeker iken fiyatlarını düşürür ve nerede ise tüm yatırımcıların kaybetmesine neden olur. Bu tarz kayıpların yaşamaması adına tüm yatırımcıları borsayı çok daha tanıması ve hareketlerindeki değişikliklerin neler ile sonuçlanabileceğini bilmeleri gerekir.

Borsada Fiyatların Düşüş Nedeni Nedir?

Borsada oluşan olayların analiz edilmesi kolay değildir. Çünkü borsa hem canlı, hem dinamik hem de kendi kurallarını belirleyebilen bir sistemdir. Hisse senedi fiyatları nelerden etkilenir, ayrıntılı olarak öğrenmek için buraya tıklayın. Fakat analiz edilmesi gereken başlıkların oluşturulması halinde bilinmesi gereken ilk ayrıntı; dünyada var olan olayların yönüdür. Örneğin; döviz kurlarının artması yahut da düşmesi gibi. Dünya üzerinde oluşabilecek herhangi bir genel sorun, borsayı alt üst etmeye yeterlidir. Kesin ve garanti getiri sunabilecek tarzdaki hisse senetlerine yatırım yapan bireylerin dahi kayıplar yaşamasının nedeni bu tarzdaki risk durumlarının göz ardı etmeleridir.

Hisse Senedi ve Fiyat Oyunları

Borsada yaşanan düşüşlerin hisse senedi yatırımcılarını etkilemeleri çok daha muhtemeldir. Yani; herhangi bir ekstra durum yahut da anlık olay hisse senetlerinin ani ve yüksek değer kaybına neden olabilir. Bu düşüşlerin bir kısmının nedenlerini anlamak zor iken bir kısmının açıklamak mümkündür. Açıklanabilecek kısmı;
Borsa, hisse senetlerinin arz ve talep mekanizması ile çalıştığı bölümüdür. Burada herhangi bir yatırımcının elinde olan hisse senedi kime ve hangi şirkete ait olur ise olsun tam anlamı ile yatırımcıların talepleri doğrultusunda değerlemeye tabi tutulurlar.

  • Eğer yatırımcının elindeki hisse senedi talebi yüksek olan bir borsa aracı içerisinde seyrediyor ise kazanç kaçınılmaz olur.
  • Fakat düşük talepli ve sabit arzlı bir hisse senedi için kazanç yerine zarar getireceğini söylemek de pek zor değildir.
  • Hisse senetlerine yatırım yapmadan önce ve sonra dünya ekonomisi ve olayları mutlaka takip edilmeli ve ani talep değişikliklerine karşı mutlaka hazırlanmış olan bir strateji ile karşılık verilmelidir.

Borsa Neden Dalgalanmalar Yaşar?

Borsa dalgalanmaları tek yönlü bir olay değildir. Yani her dalgalanama olumlu yahut da mutlak olumsuzlukların
içerisinde olmaz. Ülkelerin sosyo – ekonomik halleri ve siyasi istikrarları döviz kurlarının etkilediği gibi borsayı ve borsa içerisinde yer alan hisse senetleri fiyatlarını da fazlası ile tekiler bu bağlamda; geçmiş aylarda kurulamayan Türk hükümeti sebebi ile kayıplar yaşayan ve hisse senetlerinde değerler kaybeden örneklerin verilebilir olduğunu da belirtmek gerekir. Borsa, hayata karşı en duyarlı olan yatırım platformudur.

Borsadaki Yatırımcı Yanlışları

Borsa içerisinde işlem yapan bilgi eksikliği had safalara dayanmış ve tecrübesi sıfır olan yatırımcılar vardır. Yeni başlayanlar için borsa işlemleri nasıl yapılır, nelere dikkat edilir buradan öğrenebilirsiniz. Bu yatırımcılar borsa içerisindeki dalgalanmaların bazen olumlu bazen de olumsuz sebebi olmaktadırlar. Hatta borsa içerisinde yer alan diğer yatırımcıların borsaya kumar gözü ile dahi bakmalarına sebep olabilmektedirler.

Borsa Tıpkı Para Gibidir

Pazar fiyatlarındaki, değişikliğin dünya üzerindeki tüm etkenlere bağlanabilir olduğu gibi; borsa içerisinde yer alan hisse senetlerindeki ve dövizlerdeki değişimde aynı etkenlere bağlı olarak değişebileceğini unutmamak gerekir. Hisse senetleri, emtia piyasası araçları değerlemeleri ile yatırımcılarına kazanç sağlar. Bu bağlamda borsa içerisinde kar elde edebilmek adına tıpkı manavlar gibi uygun fiyata almaya ve karlı fiyata satış yapmaya odaklanmak gerekir. Ve bu durumda sonuç olarak; borsada düşüş yaşanan anlarda değerli alımları yapmak, yükselişin yaşandığı anlarda da bu alımları en karlı halleri ile satmak gerekir.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn