Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Yatırım piyasaları genelinde geçerli olduğu gibi borsada da piyasa takibinin yapılması yatırımlar için büyük bir önem taşımaktadır. Piyasa takibinin belirli bir disiplin ve plan içerisinde yürütülmesi riskleri minimuma indireceği gibi kazanç getirecek işlemlerin yapılması muhtemel olacaktır. Bunun için de borsa takibinin etkin ve bilinçli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Günümüzde internet kullanımı hayatımızda birçok şeyi kolaylaştırdığı gibi borsa takibinin yapılmasını da kolaylaştırmıştır.

İnternet öncesinde borsa seans salonlarında, televizyonların tele – tex kanallarından, döviz bürolarından yapılan takip işlemi hem vakit kaybettirici bir eylemdi hem de anlık dalgalanmalardan faydalanmak için çok da uygun değildi. Şimdi ise yatırım işlemlerinin de internete taşınması ile anlık borsa takibi yapılarak kazanç getirecek bir pozisyon öngörüldüğünde anında işlem başlatılabilmektedir.

Bilindiği gibi borsa piyasası belirli seans saatlerine sahiptir ve işlemler bu saatler içerisinde gerçekleştirilmelidir. Borsa takibinin yapılmasının bir önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır. Borsa takibinin etkin bir şekilde yapılarak öngörüler çerçevesinde açık pozisyonlar kapatılarak zarar edilmesi önlenebilir.

Etkin bir borsa takibi nasıl yapılır açıklanacak olursa, her şeyden önce yatırım yapılan piyasa tam anlamıyla tanınmalıdır. Piyasanın işlem özellikleri, piyasada fiyatların nelerden etkilendiği bilinmelidir. Bunun dışında yatırım yapılan yatırım aracının da özellikleri bilinmelidir. Sektörde yatırım aracının fiyatları üzerine etkili olan faktörler bilinmeli, bu faktörlerin ne gibi etkiler yarattığı bilinmelidir. Şirketler ve sektörler ile ilgili haberlere, gelişmelere anlık olarak internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Kamu hizmeti veren platformlar olduğu gibi aracı kurumların internet sitelerinde, bu amaçla kullanıma açılmış olan internet sayfalarından anlık, canlı borsa takibi kolaylıkla yapılabilir.

Borsalarda manipülasyon ve spekülasyonlar, açıklanan ekonomik veriler, ülkelerde meydana gelen siyasi ve ekonomik gelişmeler doğrudan fiyatları etkileyeceği için borsa takibi yapılarak her konuya hakim olmak gerekmektedir. Bu nedenle de belirli bir plan ve disiplin dahilinde hem takip hem de yatırımlar yönetilmelidir.

Önceden telefon, faks gibi cihazlarla yapılan borsa takibi, günümüzde internet bağlantılı bir bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar üzerinden istenen yer ve zamanda anlık olarak yapılabilmektedir. Önemli olan ise borsa takibinin ne amaçla yapıldığının kavranmasıdır. Fiyatlarda meydana gelen değişikliklerin nelerden kaynaklandığı yorumlanabilmelidir. İnternetten kolaylıkla bulunabilen fiyat grafikleri üzerinde gerekli teknik analizler yapılması ile piyasadan elde edilen bilgiler birlikte yorumlanarak öngörüye doğruluk kazandırılmalıdır.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
  • Faruk

    Tam anlamıyla piyasa takibini yapabilmek borsada kazanç elde edilmesi için gerekli…