BISTECH Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

BISTECH Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

BISTECH, Borsa İstanbul ile NASDAQ arasında 20 Ocak 2014 tarihinde yapılan stratejik işbirliği anlaşması kapsamında gerçekleştirilen, 30 Kasım 2015 tarihinden itibaren geçilen yeni işlem platformuna denmektedir. Bu platforma göre BISTECH’e geçişten sonra Borsa İstanbul üzerindeki tüm işlemler tek bir platform üzerinden yapılabilecek. Bu anlaşmanın ilk ayağı olarak 30 Kasım 2015 tarihinden itibaren Pay Piyasası, yeni işlem platformuna taşınmış olacak. İşte bu yeni platformun adına BISTECH deniyor. Son 22 yıldır kullanılan emir sistemi yerini NASDAQ ile geliştirilen BISTECH Sistemine bırakıyor. Bu geçiş kapsamında borsada 1992 yılından bu yana kullanılan kuralların bazıları kaldırılacak, bazıları ise günümüze tekrar uyarlanarak yürürlüğe geçirilecektir.

BISTECH Kapsamındaki Değişiklikler

Bu değişiklik vadeli işlem yatırımcıları ve borsa yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor. Çünkü yapılan değişiklikle birlikte birçok köklü değişikliğe gidilmesi planlanıyor. Özellikle emir gönderimi, takas sistemi ve risk kontrolünde önemli değişikler olacak. Bu değişikliklerden bazıları şu şekilde:

  1. Öğle arası (12:30-13:30) işlemleri tek seans üzerinden gerçekleştirilecek.
  2. Artık seans içerisinde fiyat adımları ve fiyat aralıkları değiştirilebilecek. Ve bu oranları hesaplama yöntemleri de değişiyor.
  3. Pazar yapılanmasında diğer birçok sistemde olduğu gibi yeni sisteme geçilecek.
  4. Fiyatlar belirtilirken virgülden sonra binde birler basamağına kadar kullanılabilecek.
  5. Aynı anda 4 farklı platformda işlem yapılabilecek.
  6. Maksimum lot uygulaması son bulacak.

BISTECH’in Önceki Sistemlerden Farkı ve Artıları

BISTECH sistemi ile şuan 1 milisaniyede olan borsa işlem hızının, 10 kat artarak 100 mikro saniyeye ineceği düşünülüyor. Hatta Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, sonraki zamanlarda yapılacak değişiklerle bu sürenin 60 mikro saniyeye ineceğinin haberini verdi. Ayrıca Dinç, yeni BISTECH teknolojisinin bireysel kullanıcıları daha çok önemsediğini, bireysel kullanıcılar için daha avantajlı bir Pazar imkanı sunduğunu belirtiyor, ayrıca eskiden telefon ve brokerler aracılığı ile yapılabilen işlemlerin artık akıllı telefonlardan tek tuşla yapılabilmesinin verdiği kolaylıkları da önemsemek gerektiğini düşünüyor. Kısacası artık bireysel kullanıcılar dünya çapındaki rakipleriyle anlık olarak rekabet edebilecekler. Bu konuda Borsa İstanbul’un sürekli olarak eğitim ve sınavlarını web sitesinden takip edip bu seminerlere katılmakta fayda var. Borsa eğitimi nereden alınır, öğrenmek için buraya tıklayın.

30 Kasım 2015 tahminleri arasında borsadan Türk hisselerinin hafifletilmesiyle 100 milyon dolara yakın bir çıkış bekleniyordu. 30 Kasım tarihinden sonra borsaya 30 tane Çinli firmanın dahil olmasıyla Türk hisseleri beklendiği gibi hafifletilmiş oldu.

Dünya Pazarlarına Kıyasla BISTECH

BISTECH’e geçiş aşamasında alt başlık olarak incelenebilecek 3 temel değişiklik bulunuyor. Bunlar; İş danışmanlık servisleri, teknoloji transferi ve bilgi transferi. Bu değişikliklerin gerçekleştirilmesiyle birlikte Borsa İstanbul yeni teknolojik gelişmelerin tamamını kendisine entegre etmiş olarak, tüm dünya pazarları içerisinde, yerli bireysel yatırımcılara diğer güçlü rakipleriyle dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, anlık olarak rekabet edebilme imkanı sunuyor.

BISTECH’e geçişten sonra ilk gün küçük aksaklıklar yaşansa da Dinç, gazetelere verdiği röportajlarda her türlü
aksaklığa hazırlıklı olduklarını ve tüm sorunlara ve tüm yatırımcılara anlık olarak yardımcı olabilecek kapasitede antrenman yaptıklarını belirtmişti. Ayrıca günümüze kadar olan süredeki verileri gözlemlediğimizde, bireysel yatırımcılar artık borsaya daha aktif bir şekilde dahil oluyor, kendilerine daha iyi yerler bulabiliyorlar. Ayrıca sistemin Borsa İstanbul’a entegre edilmesinden oluşabilecek sorunların üstesinden de çok hızlı bir şekilde gelinebiliyor. Sonuç olarak sistem çok iyi ilerliyor.

Önceki sistemde 12:10 da yapılan halka arz eşleştirmelerinin saati artık 12:40’a ötelenmiş bulunuyor.

İşlem hızlarının artmasıyla birlikte, işlemler anlık olarak Takasbank’a iletilebiliyor.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn