2013’te Para Kazandıran Yatırımlar

2013’te Para Kazandıran Yatırımlar

2013’te ilk çeyrek bitti. Beklenenden çok daha hareketli bir çeyrek yaşadık piyasalarda. Şüphesiz altın; 2013’e damgasını vuran yatırım aracı oldu. Altın Yatırımı yapan kişilerin yaptıkları yatırımlardan vazgeçmeleri sonucu, piyasa yön değiştirmiş ve kişiler 2013’te para kazandıran yatırımlar bulmaya yönelmişlerdir. Son zamanlarda hareketli bir piyasa ortamı oluşmuştur.

Özellikle önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek ani fiyat hareketlerinden dolayı yatırımcıların yatırım stratejileri üzerinde yoğunlaşmaları gayet normaldir. Bu yüzden piyasaların genel konjonktürüne bakılıp iyi bir analiz süreci geçirilmelidir. Makro ekonomik verilerin ve yurt içi finans merkezlerinden yapılan açıklamaların iyi bir şekilde okunması karşı yatırımların anahtarı olacaktır.

Şu halde geçtiğimiz haftalarda meydana gelen olaylara ve piyasa verilerine bakacak olursak ne gibi gelişmeler yaşanmış hep birlikte bakalım. Nisan ayında altın fiyatları hızlı bir düşüş yaşamış ve yatırımcıların birçoğu altın yatırımı yaparak fiyatların kısa vadede yükselmesine neden olmuşlardır. Satış yapılacak seviyeye geldikten sonra da tepki satışları gerçekleşmiş ve altın emtiası düşüşünü sürdürmüştür. Doların değer kazanması ile birlikte emtia ürünleri düşüş trendine girmiş ve yatırımcıların birçoğu emtia yatırımından kaçınmıştır.

Yurt içinde ise geçtiğimiz haftaya damgasını vuran en önemli gelişme Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi olmuştur. Faiz indirimi ile birlikte zaten dolar karşısında değer kaybeden Türk lirası dolar karşısında değer kaybına devam etmiştir. Yani USD/TRY paritesi yatırım yapılabilir bir konuma gelmiştir. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye getirmesi piyasalarda olumlu bir hava estirmiş ve BIST 100 geçtiğimiz hafta rekor seviyeleri test ederek kapatmıştı. Gelinen haftada birinci seansı kayıpla kapatan Borsa İstanbul, günün ikinci seansında da değer kaybetmeye devam etti.

Şu çerçevede emtia ürünleri düşüş trendine girerek değer kaybederken en mantıklı yatırım seçeneği olarak döviz pariteleri görünmektedir. Teknik analizler doğrultusunda bakılacak olunursa, özellikle doların değer kazanması ve yenin toparlanma evresinde olması ile döviz yatırımları gerçekleştirilebilinir. Özellikle dolar yatırımı; 2013’te en çok kazandıran yatırım aracı olarak görülmektedir. Yani para yatırımı mantıklı bir hamle olacaktır. Emtia yatırımı yapılacaksa eğer forex piyasalarında düşüş yönünde yatırımlar yapılmalıdır. Yani emtianın düşeceği tahmin ediliyorsa düşüş yönlü bir yatırım yapabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Piyasalarda önümüzdeki hafta oldukça kritik bir hafta olarak değerlendirilmektedir. Gerekirse yatırımcıların kısa vadeli ve yüklü miktarda yatırımlardan uzak durmaları daha iyi olabilir.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn