2013 Altın Yatırımı Stratejileri

2013 Altın Yatırımı Stratejileri

Altın Emtiası finans piyasalarında yatırımcıların genellikle uzun vadeli işlem modelleri aracılığı ile sermayesini değerlendirdiği bir yatırım aracı olmasına karşın, 2013 yılında altın fiyatları üzerinde ki gelişmelerin bu durumu değiştirdiği yorumunu gerçekleştirmek mümkün. Özellikle önemli bir direnç noktası olan 1,635 seviyesinin kırılması ve emtianın 2013 Nisan ayında yaşadığı sert düşüş yaşamıştır.

Bu nedenle kazançlı yatırım araçları arasında gösterilen altın emtiası aracılığı ile günümüzde yatırımcılar sermayelerini daha çok kısa ve orta vadeli yatırımlar aracılığı ile değerlendirmeye başlamıştır.

Bu durumun bir sonucu olarak altın yatırımına karşı piyasada ki genel algının önemli ölçüde değiştiği yorumunu gerçekleştirmek mümkündür. Özellikle Mayıs ayı grafiği incelendiğinde altının dalgalı bir hareket sergilediği ve günlük periyotlarda eskiye oranla daha yüksek değişimlere maruz kaldığı gözlemlenmektedir.

Bu nedenle altın aracılığı ile sermayesini değerlendirmek isteyen yatırımcıların özellikle verecekleri alım emirleri ile ilgili olarak ayrıntılı bir şekilde teknik analiz araçlarını kullanmaları ve küresel anlamda altına ilişkin arz – talep dengesinin belirlenmesinde önemli rol oynayan ülkelerin açıklamalarını yakından takip etmeleri oldukça önemlidir.

Hatırlayacağımız gibi 1,635 direncinin kırılmasında ki en önemli faktörler, ABD’nin parasal genişleme yönünde ki açıklaması ve Hindistan gibi altın talebi yüksek ülkelerin belirlediği alım fiyatları idi. Bu doğrultuda altın fiyatlarının 2013 yılının ilerleyen dönemlerinde de yapılan açıklamalar uyarınca ani değişimler yaşaması olasılığının oldukça yüksek olduğudur.

Tüm bu bilgiler ışığında oldukça kararsız bir yapıda olduğu söylenebilecek emtia, aynı zamanda yatırımcılara yüksek kar oranları elde etmelerini sağlayan bir oluşumu da beraberinde getirmektedir. Altın aracılığı ile sermayelerini değerlendiren yatırımcıların gerçekleştirdikleri işlemlerinden yüksek kar oranları elde etmelerinin ise, büyük ölçüde altının yeni büründüğü yapıya uygun bir işlem modeli doğrultusunda piyasada yer almalarına bağlı olduğu düşüncesindeyim.

Beğendiniz mi? Paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn